Retro Barça: Messi debiutuje!

Po raz kolejny zapraszamy was na jedyny taki segment o FC Barcelonie, w którym opisujemy najważniejsze wydarzenia z historii Klubu dzień po dniu. Retro Barçę przygotowuje Kacper Wrzesień, jeden z największych kolekcjonerów bordowo-granatowych gadżetów w Polsce. Raz w tygodniu w poniedziałek będzie publikował swój przegląd w ramach cyklu Retro Barça. Mamy nadzieję, że wam się spodoba!

16.11.2003
W Porto odbył się mecz towarzyski z okazji inauguracji nowego stadionu Estádio do Dragão. Gospodarze prowadzeni przez José Mourinho podejmowali drużynę prowadzoną przez Franka Rijkaarda. FC Barcelona przegrała to spotkanie 2:0. Pierwszą bramkę dla FC Porto zdobył w 56. minucie Brazylijczyk Derlei wykorzystując rzut karny, a na 2:0 podwyższył uderzeniem głową Hugo Almeida kończąc znakomitą kontrę i dośrodkowanie Maniche. W 75. minucie miała miejsce zmiana, która na zawsze zmieniła historię nie tylko FC Barcelony ale całego świata piłki. Frank Rijkaard wpuścił na boisko Lionela Messiego, który zmienił Fernando Navarro. Reszta jest historią.

17.11.1959
Juan Carlos Pérez Rojo urodził się 17. listopada 1959 roku w Barcelonie. Rojo jest wychowankiem FC Barcelony, który przeszedł przez wszystkie kategorie wiekowe aż w 1983 roku trafił do pierwszej drużyny. Na rozwoju kariery stanęła kontuzja kolana, której doznał w 1986 roku. Po powrocie nigdy nie doszedł do pełni sprawności, często lecząc rozmaite kontuzje i sporadycznie pojawiając się już w barwach Dumy Katalonii. W swoim ostatnim sezonie został włączony do kadry rezerw FC Barcelony, łącznie w latach 1983-87 rozegrał 60 spotkań zdobywając 6 bramek. Po opuszczeniu klubu z Camp Nou występujący na pozycji napastnika Rojo próbował jeszcze sił w barwach Realu Betis i Palamós CF, jednak problemy zdrowotne zmusiły go do zakończenia kariery w wieku 30 lat. Po zakończeniu przygody z piłką został szkoleniowcem pracując głównie w futbolu młodzieżowym szkoląc w La Masii.

Osiągnięcia:
La Liga 1984–85
Supercopa de España 1983

18.11.1900
Pod koniec XIX wieku władze klubu wydzierżawiły od hotelu Casanovas teren na budowę nowego boiska, na którym FC Barcelona miała rozgrywać swoje mecze. Nie było to wymarzone miejsce dla klubu ponieważ dojazd do tego miejsca był utrudniony z powodu braku połączeń komunikacyjnych. Na inaugurację zaproszono reprezentację Hiszpanii, a mecz oglądało około 4000 kibiców. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, a FC Barcelona wystąpiła bez obcokrajowców w składzie. Na Estadio de la Casanovas Hotel drużyna występowała przez rok ponieważ tereny zostały sprzedane miastu, które wybudowało tam szpital.

19.11.1961
Bogdan Brunon Wenta na świat przyszedł 19 listopada 1961 roku w Szpęgawsku. Wychowanek Wybrzeża Gdańsk do Hiszpanii trafił w 1989 roku podpisując kontrakt z Bidasoa Irún w barwach, którego został dwukrotnie wybrany obcokrajowcem ligi ASOBAL. Po wygaśnięciu kontraktu na zasadzie wolnego transferu przeniósł się do sekcji piłki ręcznej FC Barcelony. Dla szczypiornistów Barçy grał w latach 1992-95, w których zdobył wiele trofeów. W późniejszych latach reprezentował również niemiecki Nettelstedt-Lübbecke i Flensburg-Handewitt w barwach, którego zakończył karierę. W późniejszych latach był szkoleniowcem między innymi reprezentacji Polski czy Vive Kielce a obecnie zajmuje się polityką.

FC Barcelona
Puchar Zdobywców Pucharów 1994, 1995
Puchar Hiszpanii 1993, 1994
Superpuchar Hiszpanii 1994

19.11.2005
W 12. kolejce sezonu 2005/06 na Santiago Bernabéu przyjechała będąca w znakomitej formie Duma Katalonii. Naszpikowany gwiazdami światowej piłki Real już w 15. minucie stracił bramkę. Po akcji Messiego piłkę przejął Samuel Eto’o i sprytnym strzałem z „czuba” zdobył prowadzenie dla Katalończyków. Podopieczni Franka Rijkaarda rozpędzali się z minuty na minutę co chwilę próbując pokonać Casillasa. Znakomicie grała cała ofensywna trójka Barcelona – Ronaldinho, Eto’o i młodziutki Messi, jednak wynik nie zmienił się do końca pierwszej połowy. W drugiej części spotkania niewiele zmieniło się w grze podopiecznych Vanderleia Luxemburgo. Sędzia Eduardo Iturralde González nie odgwizdał rzutu karnego za kopnięcie bez piłki rozpędzonego Samuela Eto’o od tyłu przez Roberto Carlosa. Kolejne akcje marnowali Xavi i Messi, jednak po godzinie gry fenomenalną akcję na lewej stronie boiska przeprowadził Ronaldinho, który przyjął piłkę na linii środkowej i popędził na bramkę Realu ośmieszając po drodze Sergio Ramosa, a następnie uderzył nie do obrony w krótki róg bramki Casillasa. W 77. minucie ponownie w roli głównej wystąpił Brazylijczyk, który ponownie ośmieszył bezradnego Ramosa i spokojnym strzałem podwyższył wynik spotkania na 0:3. W tym momencie z miejsce wstali kibice gospodarzy aby oklaskiwać genialnego Ronaldinho Gaucho. Ostatni taki incydent miał miejsce kiedy to na Santiago Bernabéu czarował Diego Maradona. Frank Rijkaard został pierwszym trenerem w historii FC Barcelony, który dwukrotnie wygrał w lidze na Santiago Bernabéu

20.11.1962
Gerardo Daniel Martino znany bardziej jako „Tata” Martino urodził się 20. listopada 1962 roku w argentyńskim Rosario. Jako zawodnik grał głównie w barwach Newell’s Old Boys, a przygodę z piłką zakończył w ekwadorskim klubie Barcelona SC. Po karierze zawodnika rozpoczął nowy etap jako szkoleniowiec pracując w różnych krajach Ameryki Południowej. Tata Martino został ogłoszony nowym trenerem FC Barcelony 22. lipca 2013 roku zastępując chorego Tito Vilanovę, który zrezygnował trzy dni wcześniej. Argentyńczyk podpisał dwuletni kontrakt. Debiut na ławce trenerskiej zaliczył 18. sierpnia 2013 roku prowadząc Barcelonę do zwycięstwa 7:0 przeciwko drużynie Levante. Mimo znakomitego początku sezonu walka o tytuł ligowy miała rozstrzygnąć się w ostatniej kolejce w spotkaniu bezpośrednich pretendentów do mistrzostwa. Duma Katalonii potrzebowała zwycięstwa, a drużyna Atletico Madryt zaledwie punktu aby zdobyć upragnioną wygraną w La Liga. Mecz zakończył się remisem i Barcelona nie wygrała żadnego trofeum, co spowodowało odejście Martino po zaledwie roku kontraktu. Argentyńczyk prowadził drużynę z Camp Nou w 59 pojedynkach, wygrywając 40 z nich, 11 remisując i przegrywając 8 spotkań. W późniejszych latach trenował reprezentację Argentyny, zespół Atlanty i drużynę narodową Meksyku, z którą obecnie osiąga rewelacyjne rezultaty.

20.11.2001
W pierwszym meczu drugiej fazy grupowej Ligi Mistrzów sezonu 2001/02 na Anfield Road przyjechała FC Barcelona. Mecz od początku był bardzo wyrównanym widowiskiem i wtedy właśnie czeski skrzydłowy Vladimir Smicer ładnym zagraniem wypuścił Owena, który wykorzystał złe ustawienie stoperów Katalończyków i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W 41 minucie spotkania znakomitą asystą z pierwszej piłki popisał się Rivaldo, a Patrick Kluivert strzałem z powietrza pokonał Jerzego Dudka doprowadzając do remisu. Druga połowa rozpoczęła się od błędu Robero Bonano ale Owen z pięciu metrów nie trafił do pustej bramki. W 65 minucie ponownie dwójkowa akcja Kluivert – Rivaldo przyniosła prowadzenie gościom z Katalonii za sprawą uderzenia Rochembacka. Pod koniec spotkania wynik ustalił Marc Overmars wykorzystując swoją szybkość i znakomite dalekie podanie na wolne pole od Xaviego w pełnym biegu minął wychodzącego z bramki Dudka i umieścił piłkę w siatce. Była to prawdziwa bramka w stylu Barcelony, która przed zakończeniem akcji wymieniła 62 razy piłkę ( 33 podania padły przed wybiciem piłki na aut przez piłkarza Liverpoolu), a w akcji uczestniczyli wszyscy zawodnicy Barcelony oprócz Bonano. Prawdziwa tiki-taka zanim to było popularne! Była to pierwsza wygrana z The Reds w piątym meczu między tymi drużynami.

21.11.1995
W 1/8 finału rozgrywek Pucharu UEFA sezonu 1995/96 na Ramón Sánchez Pizjuan w Sewilli przyjechała drużyna Johana Cruyffa. Gospodarze objęli prowadzenie w 45 minucie meczu po znakomitym rzucie wolnym wykonanym przez chorwackiego napastnika Davora Šukera. Do wyrównania doszło w 65. minucie meczu za sprawą rumuńskiego pomocnika Gheorghe Hagiego. Jeśli uderzenie Chorwata było znakomite, to strzał „Maradony Karpat” był fenomenalnym uderzeniem. Hagi uderzył z około 35 metrów z taką siłą, że Juan Carlos Unzué, który bronił dostępu do bramki drużyny ze stolicy Andaluzji nie był w stanie zatrzymać piłki. Mecz zakończył się remisem 1:1.

22.11.1948
Radomir Antić przyszedł na świat 22 listopada 1948 roku w Žitište mieszczącym się na terenach ówczesnej Jugosławii. Jako piłkarz występował na pozycji obrońcy grając między innymi dla Partizana Belgrad, Fenerbahçe czy Realu Zaragoza. Po zakończeniu kariery został trenerem i prowadził wiele klubu w Hiszpanii. Na ławkę trenerską FC Barcelony trafił 29. stycznia 2003 roku zastępując zwolnionego dzień wcześniej holenderskiego szkoleniowca Louisa Van Gaala. Klub zajmował 13 miejsce w lidze mając zaledwie 3 punkty nad strefą spadkową. Zarząd jako cel postawił Anticowi awans do Pucharu UEFA co ostatecznie udało się rzutem na taśmę dzięki wygranej Realu nad Athletic Bilbao w ostatniej kolejce. Poprowadził FC Barcelonę w 24 spotkaniach wygrywając 12 spotkań, 8 remisując i doznając 4 porażek. Po zakończeniu sezonu Serb pożegnał się ze stanowiskiem i został zastąpiony przez Franka Rijkaarda. Popularny „Raddy” zmarł 6.04.2020 roku.

Kacpra Września możesz śledzić na Facebooku oraz Instagramie. Polecamy!